משיכת כספי פנסיה ללא סיום עבודה

משיכת כספי פנסיה

המטרה של החיסכון שלנו לפנסיה הוא להבטיח לנו הכנסה קבועה לאחר גיל הפרישה. קרן הפנסיה שלנו נועדה לדאוג לנו כאשר כבר לא נוכל לעבוד אך בכל זאת יש לנו צורך עוד להתפרנס, וקצבת הזקנה של ביטוח לאומי היא בסיסית למדי. עם זאת, המצב הכלכלי של רוב האנשים בתקופת הקורונה אילץ אותם לפדות חסכונות ולמשוך כספים מקרנות שבבעלותם, כמו למשל קרן הפנסיה. כלומר, המצב כיום גרם ללא מעט אנשים להגיש בקשה לביצוע משיכת כספי פנסיה ללא סיום עבודה, וכדאי שנבין במה זה כרוך.

קרן הפנסיה היא הביטוח שלכם כאשר כבר לא תוכלו לעבוד

קרן הפנסיה היא הביטוח שלכם כאשר תגיעו לגיל פרישה ולא תוכלו לעבוד יותר או במצב של נכות או אובדן כושר עבודה. במקרה של פטירה היא דואגת לבני המשפחה שלכם. במידה ותמשכו ממנה טרם הזמן, תפגעו בתנאי הביטוח שלה וגם עלולים לפגוע באופן משמעותי בסכום שהצטבר בה והוא מיועד לכם אך בעתיד.

בכדי שעובדים שכירים לא יבקשו לבצע משיכת כספי פנסיה ללא סיום עבודה וללא מחשבה על העתיד מס הכנסה הטיל מס בשיעור של 35% על משיכה מוקדמת של כספי הפנסיה. כלומר, אם לדוגמא יש לכם 50,000 ₪ בקרן הפנסיה ואתם מעוניינים לבצע משיכת כספי פנסיה ללא סיום עבודה תאלצו לשלם על ביצוע המשיכה מס של 17,500 ₪ כך שבסופו של דבר הסכום שיכנס לחשבון הבנק שלכם יעמוד על 32,500 ₪ ולא הסכום המלא שמגיע לכם אם תחכו.

כספי ההפרשה לפנסיה מתחלקים לשני סוגים: הפרשות לתגמולים והפרשות לפיצויים. מה ההבדלים ביניהם, וכיצד אפשר לגשת לכספי הפיצויים בזמן שאתם עובדים? כל זאת בהמשך:

מה ההבדל בין תגמולים לפיצויים?

קופת הפנסיה מורכת משלושה חלקים, תגמולי עובד, תגמולי מעביד ופיצויים. 

את רכיב הפיצויים ניתן למשוך רק לאחר סיום עבודה וקבלת טופס 161. לעומת זאת, את רכיב התגמולים ניתן למשוך בכל עת ולשלם  כ – 35% מס על פתיחת קופה שלא כדין. הכנסת הפרשות לפנסיה הן הפרשות חובה שדורשת ממשלת ישראל משכירים ומעסיקים להפריש לטובת החיסכון הפנסיוני. כדי להגן על כספי הפנסיה, הטילה ממשלת ישראל מיסוי כבד על חלק מכספי הפנסיה, כך שאדם שרוצה למשוך את כספי הפנסיה לפני גיל היציאה לפנסיה יחוייב במס גבוה בשיעור 35%. 

לעומת זאת, הפרשות לפיצויים הן הפרשות שניתן למשוך אותן לאחר סיום העבודה וקבלת טופס 161. מעוניינים במשיכת כספי פנסיה ללא סיום עבודה? תוכלו לבצע משיכה מרכיב התגמולים בלבד – מהווה כשני שליש מכלל החיסכון הפנסיוני.

מתי ניתן למשוך את כספי הפיצויים? 

את כספי הפיצויים ניתן למשוך לאחר סיום העסקה אצל המעביד וקבלת טופס 161 המאפשר משיכה ללא תשלום מס הכנסה. 

מתי ניתן למשוך את כספי התגמולים?

מטרתם של כספי התגמולים הוא להישאר בחיסכון הפנסיוני עד לגיל פרישה ומשם לעבור לחשבונכם באופן קבוע בתור קצבה חודשית. אולם כאמור, יש לא מעט דרכים למשוך כספים מחשבון הפנסיה עוד לפני היציאה לגמלאות.

החוקים המסדירים משיכת כספים מקרן הפנסיה הינם מאוד סבוכים. לכן יש לנו צוות של סוכני ביטוח, רואי חשבון בעלי היכרות עמוקה עם דיני חברות הביטוח ורשות המיסים שמסייעים בבחינת כל החלופות החוקיות לצמצום נטל המס או פטור ממס במשיכת כספי פנסיה ללא סיום עבודה.

משיכת כספי פנסיה ללא סיום עבודה – התהליך

אם אתם מעוניינים למשוך כספי פנסיה, הנה מה שאתם צריכים לעשות:

פנו אלינו בטופס יצירת הקשר באתר, מלאו פרטים מלאים ונציג יבדוק את זכאותכם, במידה ועברתם את שאלון הזכאות בהצלחה + קיבלתם חוזה התחייבות, שלמו את דמי הטיפול ואנו נעשה בדיקה מהירה של כל החסכונות הפנסיוניים שלכם ונחזור אליכם עם דו"ח מפורט המציג את כל האפשרויות העומדות בפניכם, ואת הפעולה שתבחרו, אנשי המקצוע ידאגו לבצע על הצד הטוב ביותר.

מה אנו מציעים?

סיוע, ליווי וייעוץ בנושאים:

  1. הלוואה כנגד הקופה בתנאי ריבית משתלמים.
  2. משיכת כספי פיצויים מעבודות קודמות.
  3. בדיקת תיק ביטוחי בכל חברות הביטוח.
  4. משיכת כספי פנסיה ושליחת הפניות למס הכנסה. 
  5. הסרת עיקולים וטיפול בהוצל"פ באמצעות עו"ד.
  6. הצגת תוכנית כלכלית להתנהלות נכונה וביצוע חסכון לעתיד.
  7. פתיחות קופות גמל להשקעה ופתרון פנסיה בתנאים שלך.
  8. ייעוץ משכנתאות.

 

מובהר כי האמור באתר אינו מהווה שיווק השקעות ו/או ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני אישי ו/או תחליף לשיווק כאמור ו/או ייעוץ מס, בכפוף להוראות הדין והמתחשבים בנתונים ובצרכים הייחודיים של כל אדם.

תוכן עניינים

שאלות נפוצות

כן, אדם המעוניין לפדות את כספי התגמולים מקרן הפנסיה לפני הגיעו לגיל פרישה, חייב בתשלום מס של 35% על הסכום.
במקרים מסוימים בהם אדם זכאי לנקודות זיכוי משלל סיבות כמו מיעוט הכנסות, מגורים בישובי ספר, האדם או מי ממשפחתו הקרובה סובל מדרגת נכות מעל 75%, ייתכן והוא זכאי לקבל הקלה או אפילו פטור מלא מתשלום מס הכנסה.
זוהי אמירה מטעה הנאמרת לאנשים רבים על ידי חברות הביטוח שלהם, והיא אינה נכונה כל כך. תמיד ניתן למשוך את כספי הפנסיה. (בתשלום מס הכנסה). לרוב, הסיבה היא שכספי הפנסיה שלנו נמצאים במסלול פנסיוני שאינו מאפשר משיכת כספים, וניתן להחליף מסלול וכך לפתוח את קרן הפנסיה. בנוסף, מומלץ לפנות למומחה שיבחר עבורכם את המסלול הטוב ביותר כדי להימנע מפגיעה בכספים והתשואות.

מאמרים נוספים

מטבעות קבוצת פתרון

משיכות כספים מקרנות פנסיה

.

מטבע עציץ קבוצת פתרון

הלוואות כנגד נכסים

.

תיק קבוצת פתרון

ייעוץ משכנתאות

.

יד כסף קבוצת פתרון

הלוואות כנגד קרנות פנסיה

.

בדיקת זכאות להלוואה

כנגד נכס / מקופות הפנסיה / מחברות הבנקים

ספר קבוצת פתרון
small_c_popup.png

לבדיקת זכאות מהירה

כנגד נכס / מקופות הפנסיה / מחברות הבנקים

דילוג לתוכן